Za jakou dobu nabijete elektromobil

Elektromobily a nabíjení: Jak dlouho trvá cesta k plné baterii?

Určitě tušíte, že délka dobití elektromobilu závisí na řadě faktorů. Dobrá zpráva je, že většinu z těchto faktorů můžete vy jako řidič elektroauta ovlivnit. Jaké to jsou a jakým způsobem můžete dobu nabíjení zkrátit? Čtěte dál.

Nabíjení elektromobilu

Kapacita baterie a výkon nabíječky: Na to se primárně zaměřte

Jak už jsme avizovali, délka dobití elektromobilu je závislá například na kapacitě baterie. Čím větší je kapacita baterie, tím delší dobu trvá její nabití. Je to proto, že baterie s větší kapacitou dokáže uchovat více energie, a proto je potřeba více času na její naplnění. Abyste si to dokázali představit v praxi, elektromobil s baterií o kapacitě 30 kWh se nabije z 0 do plna přibližně za 4 hodiny pomocí 11kW wallboxu, zatímco elektroauta s baterií o kapacitě 60 kWh se nabije z 0 % na 100 % za přibližně 8 hodin.

Co se týká výkonu nabíječky, zde platí logické pravidlo, že čím vyšší je výkon nabíječky, tím rychleji se elektromobil nabije. Domácí nabíječky (wallboxy) obvykle nabízí výkon 3,7 kW až 22 kW, zatímco veřejné DC nabíječky mohou mít výkon až 350 kW. Z toho je tedy patrné, že rychlonabíječky nabízejí nejrychlejší způsob, jak vašemu autu dodáte „šťávu“.

Sledujte také typ nabíjení, stav baterie a její teplotu

Pro nabíjení se využívá AC nabíjení, které je pomalejší a používá střídavý proud (AC). Je vhodné hlavně pro domácí nabíjení a pomalejší nabíjení na veřejných stanicích. Naopak DC nabíjení, které používá stejnosměrný proud (DC), je rychlejší a vhodné pro rychlé nabíjení. Pokud se rozhodnete pro dobíjení na veřejných stanicích, najdete tam oba způsoby. Je jen na vás, jaký si z časových důvodů zvolíte. Sledujte také stav baterie, protože v průběhu času se baterie elektromobilu opotřebovává a její kapacita se snižuje. To může vést k prodloužení doby nabíjení.

Dalším důležitým faktorem je i teplota okolí a samotná teplota baterie. V ideálním případě by se baterie měla nabíjet při teplotě mezi 15 a 25°C. Pokud je baterie studená, nabíjení bude trvat déle. Naopak, pokud je baterie příliš horká, nabíjení se může zpomalit nebo se i zastavit z bezpečnostních důvodů.

Kromě výše uvedených faktorů může mít na délku dobití elektromobilu vliv:

  • Typ kabelu: Některé kabely pro nabíjení elektromobilů podporují vyšší výkony než jiné.
  • Úroveň nabití baterie: Nabíjení baterie z 0 % na 80 % trvá obvykle kratší dobu než nabíjení z 20 % na 100 %.
  • Počasí: Extrémní povětrnostní podmínky, jako je vysoká nebo nízká teplota, mohou také ovlivnit dobu nabíjení.

Jak ještě zkrátíte dobu nabíjení elektromobilu?

  • Používejte výkonnou nabíječku. Pokud máte možnost, investujte do našeho wallboxu s vysokým výkonem nebo navštěvujte veřejné stanice s DC nabíječkami.
  • Nabíjejte baterii v ideální teplotě. Parkujte svůj elektromobil v garáži nebo na stinném místě, abyste udrželi baterii v chladu hlavně v létě. V zimě před nabíjením baterii zahřejte jízdou.
  • Udržujte baterii v dobrém stavu. Dodržujte pokyny výrobce ohledně údržby baterie, abyste prodloužili její životnost a kapacitu.
  • Nabíjejte baterii jen na 80 %. Nabíjení baterie do plna trvá déle a může zkrátit její životnost. Nabíjejte baterii na 80 % pro běžné ježdění a na 100 % pouze pro delší cesty.

Z výše uvedeného vyplývá, že možností, jak ovlivnit délku nabití elektroauta je více než dost. Záleží samozřejmě i na vašich individuálních potřebách a standardech, ke kterým byste určitě měli přihlédnout.

Zaujal vás tento článek? Daný produkt můžete přímo zakoupit.


© 2024 Electra drive s.r.o. All rights reserved.

ComgateMastercardVisaDPD